Haruki Murakami – chyba nie ma wśród nas nikogo, kto choćby ze słyszenia nie kojarzyłby tego nazwiska. Miłośnicy literatury na całym świecie doskonale znają tę postać – urodzonego w Fushimi w Kioto pisarza, eseisty, tłumacza. Co na przestrzeni lat sprawiło, że to właśnie Murakami cieszy się tak wielkim uznaniem wśród pasjonatów dobrej książki?
Adaptacje literatury japońskiej na ekranie
Japońskie kino kojarzy się większości osób głównie z anime albo horrorem. To prawda, że te dwa gatunki są niezwykle rozbudowane w przemyśle rozrywkowym tego wschodnioazjatyckiego kraju, jednak powstaje też wiele innych świetnych filmów, które nie są tak znane zachodniemu widzowi. Takim przykładem mogą być chociażby filmowe adaptacje książek. Poniżej znajdziecie przegląd niektórych wartych obejrzenia dzieł, nie tylko japońskich, lecz powstałych na podstawie japońskich powieści.
Chińskie legendy o smokach: Mity i znaczenie
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak ważną rolę odgrywają smoki w literaturze i mitologii? Te tajemnicze, majestatyczne stworzenia – przedstawiane w postaci ogromnego, latającego gada, który zazwyczaj zieje ogniem – towarzyszą nam na kartach książek nie od dziś. W azjatyckim folklorze smok to jednak symbol nie ognia, a… wody.
Podsumowanie pierwszego półrocza i plany na drugą połowę 2024
Sama nie wiem, kiedy minęły pierwsze miesiące tego roku! Mamy już końcówkę czerwca, wiele osób wchodzi w sezon wakacyjny. Jeśli i Ty masz jakieś fajne plany na najbliższe miesiące, życzymy udanego wypoczynku i skutecznego naładowania baterii na resztę roku.
Azjatyckie polecajki na Miesiąc Dumy
1 czerwca rozpoczął się Miesiąc Dumy – Pride Month – w trakcie którego szczególnie dużo mówi się o wsparciu i akceptacji osób LGBTQ+. Przygotowałyśmy dla Was kilka azjatyckich tytułów z reprezentacją mniejszości seksualnych lub dotykających kwestii niebinarności.
„Raj pierwszej miłości Fang Si-chi” rok po premierze
Mija rok od publikacji Raju pierwszej miłości Fang Si-chi Lin Yihan w polskim przekładzie, przy którym świetną pracę wykonała Aleksandra Woźniak-Marchewka. Ta książka przyczyniła się do znaczącej zmiany w tajwańskim systemie edukacyjnym i uznawana jest za jedną z najważniejszych książek ruchu #MeToo, więc nie chcemy pozwolić jej odejść w zapomnienie.
Azjatycka fantastyka – przegląd wybranych tytułów
Inspirowana Azją fantastyka coraz bardziej zyskuje na popularności wśród polskich czytelników i czytelniczek, porywając specyficznym klimatem oraz nawiązaniami do ciekawej mitologii i bogatej historii tamtego regionu. Jak wyglądają jednak teksty fantasy i science fiction pisane bezpośrednio przez Azjatów? Czego można się z nich nauczyć? Czy da się znaleźć w ich twórczości jakieś cechy wspólne?
Podsumowanie 2023 roku i plany na 2024
Witajcie na blogu wydawnictwa Yumeka. Z tej strony Klaudia, założycielka wydawnictwa. Pewnie kiedy czytacie ten wpis, albo szykujecie się do wejścia w nowy rok, albo już 2024 rok rozpoczęliście. Pozwólcie, że zanim przejdziemy do podsumowania i planów, złożę Wam krótkie życzenia.