Chińskie legendy o smokach: Mity i znaczenie

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak ważną rolę odgrywają smoki w literaturze i mitologii? Te tajemnicze, majestatyczne stworzenia – przedstawiane w postaci ogromnego, latającego gada, który zazwyczaj zieje ogniem – towarzyszą nam na kartach książek nie od dziś. W azjatyckim folklorze smok to jednak symbol nie ognia, a… wody.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak ważną rolę odgrywają smoki w literaturze i mitologii? Te tajemnicze, majestatyczne stworzenia – przedstawiane w postaci ogromnego, latającego gada, który zazwyczaj zieje ogniem – towarzyszą nam na kartach książek nie od dziś. W azjatyckim folklorze smok to jednak symbol nie ognia, a… wody.

Smok to nie tylko symbol potęgi – podobnie jak lew czy orzeł – ale również swego rodzaju mądrości, nowego początku, mocy. Co warto wiedzieć o tej nietuzinkowej istocie i co o niej mówi nam literatura i mitologia? Przychodzimy z podpowiedziami!

Smok Tianlong – symbol płodności i dobrobytu!

Chiński smok Tianlong – nazywany „niebiańskim smokiem” – znany jest w literaturze i mitologii jako obrońca niebios i strażnik boskich pałaców. To właśnie dzięki niemu podejmowane przez złe duchy próby wejścia do nieba kończą się fiaskiem, a zamieszkujące w niebiosach dusze mogą odczuwać upragniony spokój.

Ze względu na konotacje z niebem, Tianlong przypisany został również do mocy deszczu, stając się tym samym symbolem płodności i dobrobytu. To dobry, oddany smok chroniący niebiosa, przedstawiany zwykle w formie istoty o wydłużonym ciele, nieco przypominającym węża. Co ciekawe, w swojej „niebiańskiej formie” posiada on również rogi oraz cztery łapy, a sama w sobie smocza postać uważana jest za godną czci w tradycyjnej kulturze chińskiej.

Ze względu na to, że sam cesarz nazywany bywał „synem niebios”, Tianlong do dziś kojarzony jest z cesarską symboliką, a jego zamieszczany na domach i budynkach wizerunek ma chronić przed złymi duchami i zapewniać nam harmonię i spokój!

Smoki z Wielkiej Powodzi

Miłośnicy chińskich legend i mitologii doskonale znają historię smoków, które pomogły ludziom podczas zalewającej chińskie ziemie „Wielkiej Powodzi”.

Według tej opowieści, założyciel dynastii Xia, bohaterski Yu, zdecydował się wezwać smoki w celu ujarzmienia klęski żywiołowej i to właśnie one pomogły mieszkańcom Chin w tak trudnym czasie. Smoki miały wspierać ludzi w drążeniu kanałów i tworzeniu specjalnego systemu irygacyjnego, dzięki czemu ludzkość została uratowana, a miasta i wsie osuszone.

Ta piękna, niosąca nadzieję na lepsze jutro historia pokazuje, jak ważna jest obopólna chęć dążenia do celu i współpraca między dwiema, pozornie bardzo różnymi istotami.

Smok stworzony przez Pangu

To, co możemy zauważyć już po przeczytaniu kilku chińskich legend i mitów, to zupełnie odmienne do zachodniego postrzeganie smoków – nie jako istot niszczących, siejących spustoszenie i terror, ale wspierających ludzi, dających siłę i moc.

Nie inaczej smoka ukazuje historia stworzenia świata. Pangu, mityczna postać kojarzona ze swojej potęgi, rozdziela niebo i ziemię. W kolejnych aktach tworzenia świata, z ciała mężczyzny powstaje wiele elementów natury, w tym smoki, w które zamienił się jego… oddech!

Legenda podaje nie tylko historię powstania tych wyjątkowych istot, ale również ich rolę w codziennym życiu: chronienie nieba i ziemi od tego co złe i niechciane.

Smoki to fantastyczne stworzenia – chętnie przedstawione nie tylko na łamach kart chińskich dzieł, ale również… koreańskich! Dowiedz się więcej o fascynujących smokach, sięgając po Bajki i baśnie koreańskie Williama Elliota Griffisa czy Niebo we śnie Chaeho Sina!

Dodaj komentarz